Pilates - zdravotní pohybová metoda

Joseph Hubertus Pilates:

" Po deseti lekcích se budete lépe cítit, 

    po dvaceti lekcích budete lépe vypadat,

      po třiceti lekcích budete mít nové tělo. "

Pilates

Pilates metoda je ucelený cvičební systém, který spojuje mysl a tělo, tedy napomáhá uvědomění si a vnímání vlastního těla. Touto vynikající metodou si zlepšíte celkovou sílu, hybnost, koordinaci a vitalitu.

Celý koncept je zaměřěn na posílení tzv. centra těla (powerhouse), zejména pak hlubokých svalů břišních a pánevního dna. Naučíte se správně aktivovat tyto svaly, které Vám zaručí oporu a ochranu páteře nejen při cvičení, ale také při Vaší běžné denní činnosti nebo jiných sportech.

Tento přístup ke cvičení je mimořádně efektivní, ale zároveň náročný na detail, koncentraci a přesnost pohybu. Tělo se postupně zpevňuje a získává novou stabilitu, záda se “narovnávají” a tzv. brániční způsob dýchání zabezpečuje zvýšení přísunu kyslíku do plic, kondice stoupá a současně se buduje pevné a ploché břicho. Mění se rozložení podkožního tuku, klesá nadváha. Změna je na první pohled patrná z držení těla, chůze a pohybu.

Pilates je velmi univerzální cvičební metoda, vhodná jak pro širokou veřejnost, tak i pro sportovce a tanečníky. Cvičení na zemi (na podložce) Matwork neklade nároky na věk, trénovanost, prostor ani pomůcky /overball, Pilates towel - ručník, circle -kruh atd./ . Díky různým stupňům náročnosti lze metodu Pilates aplikovat jak u začátečníků, tak i pro velmi zdatné jedince.

Už i vyspělá západní společnost v současnosti upouští od různých silových a fyzicky vysilujících fitness programů a snaží se tělu přinést prožitek ze cvičení a radost z pohybu. Mezi taková cvičení patří i oblíbený pilates – propojení východních a západních filozofií, ovlivňující fyzickou i mentální úroveň člověka. Pilates je kombinací protahování a posilování, díky čemuž patří k nejbezpečnějším a zároveň nejúčinnějším cvičebním systémům.

     Joseph Hubertus Pilates říkal:

   "Zanedbané tělo si nakonec vyžádá plné vyrovnání dluhu i s úrokem."

 

Principy Pilates metody

7 principů Pilates metody

  • Koncentrace 
  • Kontrola
  • Přesnost
  • Střed těla
  • Plynulost
  • Rovnováha 
  • Dýchání

 Koncentrace  /Concentration/

Zaměřením pozornosti na správné provedení pohybu se učíme vnímání vlastního těla. Přimějeme mozek aktivně se podílet na provádění pohybu, plynulém dýchání, rytmu pohybu a dechu, poloze těla i končetin v průběhu celého cviku. Soustředění na provádění pohybu vede k duševnímu uvolnění, prožívání přítomného okamžiku a získání pocitu nabité energie.

Kontrola /Control/

Základní princip, který je zcela nezbytný pro Pilates. Vědomé řízení pohybu, kontrola každé jeho fáze. Dodržením tohoto principu intenzivně zapojíme všechny svalové skupiny a ochráníme klouby, vazy a páteř před zraněním.

Přesnost /Awareness/

Preciznost v provedení pohybu je nezbytná při každém opakování. Jeden přesně provedený pohyb má větší účinek, než nespočetné opakování nedbale vedeného cviku. Učíme se a procvičujeme každou část pohybu do nejmenšího detailu, abychom mohli pocítit jeho kladný účinek.

Střed těla /Powerhouse/

Střed těla je stabilní základnou, ze které vycházejí všechny pohyby. Musíme aktivovat všechny svaly středu těla (zejména hluboké svaly břišní a pánevního dna), abychom je dovedli k optimální souhře a tím získali fyziologické, tedy optimální držení těla.

Plynulost /Flowing Motion/

Cvičení nabývá na kvalitě přechází-li jeden pohyb plynule v druhý. Postupně přecházíme od jednoduchých pohybů ke složitějším, získáváme rytmus, který podporuje ladnost a pohyblivost těla v běžném životě. Každý pohyb má svůj počáteční i konečný bod. Každý pohyb logicky navazuje na předchozí.

Rovnováha /Balance/

Tento princip zahrnuje rovnováhu ve smyslu udržení těla v určité poloze a rovnováhu mezi svalovými skupinami. Udržení polohy vyžaduje souhru všech svalových skupin, aktivaci hlubokého stabilizačního systému. Rovnováha svalové síly spočívá ve třech dimenzích lidského těla (předo-zadní, pravo-levé, horní a dolní).

Dýchání /Breathing/

Technika dýchání je založena na pravidelném a nezadržovaném hlubokém nádechu nosem (intenzivní okysličení krve) a důkladném výdechu ústy (výraznější aktivace výdechového svalstva, břišních svalů). Při cvičení tvoří jeho rytmus, v běžném životě uvolňuje napětí a stres.

Z hlediska lokalizace se orientujeme do střední a dolní části hrudníku – tzv. laterální dýchání, dýchaní brániční. Aktivně zapojujeme mezižeberní svaly, hrudník je roztahován do šířky, ramena mohou být spuštěna a uvolněna. Oblast břicha je vtahována směrem k páteři, což směřuje k vedení nádechu do zadní části zad, většímu přísunu kyslíku v jakékoli poloze těla.

Pilates